آشنایی با موسسه خیریه نورالزهرا (س)

مؤسسه خیریه نورالزهرا (س) در سالروز میلاد با سعادت و فرخنده “حضرت فاطمه زهرا (س)” در سال 1368 تاسیس گردید. در سال‌های اول با همكاری معدودی از افراد خیر و نیکوکار با كمترین منابع مالی آغازبه‌كار نمود و به شکرانه الطاف الهی در سال 1375 با شماره ثبت 9354 و دریافت مجوز از پلیس اطلاعات و امنیت تهران بزرگ فعالیت خود را به‌صورت رسمی آغاز نمود.

برای آشنایی کامل با قصه نورالزهرا س کلیک کنید
برای آشنایی با نقشه راه موسسه کلیک کنید

معرفی موسسه خیریه نورالزهرا
گروه‌های هدف

ایتام

خانواده‌های مستضعف خاص


خدمات موسسه

1- بهداشت و روان (جلسات شناخت درمانی بانوان سرپرست)
2- تأمین و تعمیرات مسکن، نگهداری و اسکان
3- پوشاک
4- لوازم منزل
5- کمک نقدی
6- خدمات آموزشی، فرهنگی، هنری، ورزشی
7- ازدواج و جهیزیه، سیسمونی (فقط مخصوص افراد تحت پوشش موسسه)
8- موادغذایی
9- مشاوره (ازدواج، تحصیلی، شغل، فرزندان نابهنجار)
10- خدمات درمانی و توزیع اقلام دارویی

11- کارآفرینی و اشتغال (توانمند سازی منجر به شغل)شرح خدمات موسسه خیریه نورالزهرا (س)


1- بهداشت و روان (جلسات شناخت درمانی بانوان سرپرست)

پس از سال‌ها تجربه به این نتیجه رسیدیم که تنها تأمین نیازهای اولیه خانواده‌های تحت پوشش، جوابگوی مسائل کلیدی زندگی آنان نیست و بانوان سرپرست نقش اساسی درتعیین سرنوشت خود و به سامان رساندن فرزندان دارند. از این رو می‌بایست یک سری مسائل کلیدی زندگی (روحی، روانی و انگیزشی) را ابتدا خود آموزش ببینند و آن را باور کنند و یقین داشته باشند که دنیا خیلی وسیع‌تر از دیدگاه آنان است و در هر لحظه‌ای می‌توانند با افکاری آگاهانه زندگی خود را ارتقاء دهند.

این بانوان به دلیل فقدان سرپرست، در معرض آسیبهای روحی و روانی بسیاری در جامعه قرار گرفته‌اند و با توجه به این عوامل گاهی احساساتی نظیر سرخوردگی، ناامیدی، فقدان اعتماد به‌نفس پیدا می‌کنند.

آن‌ها نیز حق زندگی خوب را دارند. بنابراین باید آموزش‌های لازم را ببینند تا بتوانند این مفاهیم را به فرزندان در حال رشد خود به خوبی آموزش دهند. از این‌رو برآن شدیم تا در جلسات متعدد، این دوستان را دعوت نماییم تا با همفکری و همدلی، بتوانیم دریچه‌ای جدید به‌روی‌شان بگشاییم.

2- تأمین و تعمیرات مسکن، نگهداری و اسکان

با توجه به این‌که بیش از 50 درصد از درآمد خانوادههای تحت پوشش، به تامین مسکن اختصاص می‌یابد که آن‌هم کافی نیست، این مؤسسه برای کاستن از حجم معضل، در سال 1391 اقدام به ساخت مجتمع آپارتمانی در 4 طبقه شامل 9 واحد تقریبا 50 متری نمود که پس از اتمام کار در سال 1392 نسبت به واگذاری تعدادی از واحدها جهت اسکان برخی عزیزان تحت پوشش خود اقدام نمود.

علاوه بر آن، با پرداخت کمک هزینه خرید مسکن و رهن و اجاره، گامی دیگر در راستای حل این معضل اجتماعی برداشت.

امید است با توکل بر خداوند منان، همدلی و حمایت‌های بی دریغ خیّرین مهربان بتوانیم در این امر خداپسندانه گام‌های بیشتری برداریم.

3- پوشاک

البسه (مانتو، شلوار، پیراهن، تی شرت، روسری و ...) کیف و کفش در مناسبت‌های خاص

4- لوازم منزل

تهیه لوازم اولیه منزل با توجه به نیاز خانواده و بودجه مؤسسه

لوازم دست دوم منزل (در حد نو) که خیرین عزیز اهداء می‌نمایند، برحسب نیاز مابین عزیزان توزیع می‌گردد.

5- کمک نقدی

پرداخت مستمری ماهیانه (با توجه به شرایط خانواده متغیر است)

6- خدمات آموزشی، فرهنگی، هنری، ورزشی

این مؤسسه تاکنون با پرداخت کمک هزینه تحصیلی به فرزندان (دانش آموزان و دانشجویان) خانواده‌های تحت پوشش خود توانسته سهم به‌سزایی در ریشه‌کن‌نمودن بی‌سوادی، فقر فرهنگی و ترویج و ارتقاء سطح علمی این عزیزان ایفا نماید. تامین کیف و لوازم‌التحریر در آغاز هرسال تحصیلی و برگزاری کلاس‌های آموزشی برای کودکان به جهت توانمندسازی آن‌ها در مقابله با ناهنجاری‌های اجتماعی و آموزش خلاقیت از جمله خدمات مؤسسه بوده است.

7- ازدواج و جهیزیه، سیسمونی (فقط مخصوص افراد تحت پوشش موسسه)

کمک هزینه خرید جهیزیه و سیسمونی برای عزیزان تحت پوشش، در راستای ترویج فرهنگ و سنت حسنه ازدواج.

8- مواد غذایی

شامل ارزاق، گوشت و مرغ، گوسفند نذری، غذای گرم


برنج، حبوبات، قند و شکر، چای، ماکارونی، رب، کنسرو ماهی، روغن، پنیر و حلوا ارده، خرما و...


نذورات سفارش خیّرین

نذورات خیّرین که طبق سفارش در روز معین پخت و مابین عزیزان توزیع می‌شود.

9- مشاوره (ازدواج، تحصیلی، شغل، فرزندان نابهنجار)

امروزه با توجه به مشکلات عدیده اجتماعی و فرهنگی که در بیشتر خانواده‌ها موجود است، بدون شک هرکدام از اعضاء خانواده نیازمند مشاوره در زمینه‌های مختلف هستند. مطمئنا عزیزان تحت پوشش، مسیر دشوارتری را پشت سر گذاشته‌اند و آسیب‌های روحی و روانی زیادی به دلیل فقدان ویا بیماری سرپرست داشته‌اند. برای همین به جهت بهبود کیفیت زندگی آن‌ها، در ابتداء پس از عضویت در خانواده نورالزهرا (س) با تک تک اعضاء خانواده، مشاوره انجام می‌گیرد تا در حدی که از عهده ما بر می‌آید بتوانیم خلاءهای موجود را پر کنیم تا این عزیزان زندگی بهتری نسبت به قبل داشته باشند و به آینده درخشان‌تری روی بیاورند.

تمام تلاش ما بر آن است که با لطف خداوند و مساعدت خیّرین مهربان، زندگی باکیفیت‌تری برای آن‌ها رقم بزنیم. آن‌ها مانند همه افراد این جامعه، حق زندگی کردن دارند. پس ما زمینه را تا حد توان برایشان مساعد می‌کنیم.

10- خدمات درمانی و توزیع اقلام دارویی

خدمات درمانی و توزیع اقلام دارویی یکی از اساسی‌ترین نیازهای خانواده‌های کم بضاعت می‌باشد که غالب این خانواده‌ها افرادی را دارند که با بیماری‌های عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند.

موسسه خیریه نورالزهرا (س) با خدمت‌رسانی به بیماران دیالیزی، بیماران صرع، سرطانی و... در این مهم، نقش بسزایی را ایفا نموده است و خانواده‌های این عزیزان را تحت پوشش قرار داده است.

11- کارآفرینی و اشتغال (توانمندسازی منجر به شغل)

پروسه توانمندسازی کمی پیچیده و دشوار است. چرا که برخی انسان‌ها با توجه به مشکلات و چالش‌های زندگی خود، شرایط نرمال برای توانمندشدن ندارند. آن‌ها خود را افرادی بی‌ثمر می‌دانند که این، خود نشان از نداشتن اعتماد به نفس این عزیزان است.

از این رو برآن شدیم تا مرکز توانمندسازی نور (متن) را زیر نظر مؤسسه خیریه نورالزهرا (س) تأسیس نماییم. این مرکز در دو حوزه فعال خواهد بود:

1- درمان آسیب‌های روحی و روانی

2- بهبود وضعیت اشتغال و برگزاری کارگاه‌های آموزشی

مجموع خدمات متن

1- ایجاد بسترهای مشاوره روانی وکمک به بازگشت افراد به جامعه

2- بهبود کیفیت زندگی افراد برای رفع خلأهای موجود و ارزش‌آفرینی به منظور ایجاد اعتماد به نفس

3- ایجاد بستر برای توسعه فروش محصولات و تسهیل شرایط مهارت‌آموزی و ایجاد اشتغال برای افراد

4- حمایت مالی و تخصصی از توانمندی‌ها و استعدادهای افراد، ایجاد فرصت برای افراد مستعد، ایجاد بسترهای تعاملی و اجتماعی و انگیزشی در افراد به جهت بالابردن کیفیت زندگی

بیانیه ماموریت (چرایی وجود متن)

رویکرد مرکز توانمندسازی نورالزهرا (متن) ایجاد ظرفیت‌سازی‌های جدیدی است که خلا آن در جامعه احساس می‌شود. با این توصیف، بیانیه ماموریت و چشم‌انداز مرکز “متن” به صورت زیر تعریف شده است:

ما هستیم که بتوانیم توانمندسازی را برای همه افرادی که علاقمند هستند و توان مالی این نوع خدمات را ندارند به صورت رایگان فراهم کنیم.

چشم‌انداز

آموزش و توانمندسازی در تعامل با همه نهادهای آموزشی مرتبط در جهان به صورت سراسری و تبدیل‌شدن به هاب اشتراکی خدمات تخصصی به سایر خیریه‌ها و NGO ها

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت متن مراجعه کنید